Get Adobe Flash player
Homilie i konferencje
Wasze teksty
Moje hobby
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj59
mod_vvisit_counterWczoraj89
mod_vvisit_counterW tym tygodniu59
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu901
mod_vvisit_counterW tym miesiącu408
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu4227
mod_vvisit_counterW sumie470867

We have: 4 guests online
Your IP: 54.163.94.5
 , 
Today: Gru 04, 2016

 

 

 

II Niedziela Zwykła rok A

Tydzień temu przeżywaliśmy Niedzielę Chrztu Pańskiego, zakończyliśmy okres Bożego Narodzenia, a dzisiaj już od razu wchodzimy w Drugą Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. Dzisiejsza ewangelia jest niejako kontynuacją perykopy z ostatniej niedzieli, albo raczej spojrzeniem z innej perspektywy na wydarzenie, które miało miejsce nad Jordanem. Jest to fragment z Ewangelii wg św. Jana 1, 29-34.

Z tej racji, że podobną treść omawiałem już w zeszłą niedzielę, to pozwólcie, że zwrócę uwagę jedynie na jedną rzecz.


1. Świadectwo Jana – "Oto Baranek Boży"

 

Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata (J 1, 29).

Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym (J 1, 34).

 

Jak prześledzimy Ewangelię wg św. Jana, zaraz po prologu, od wiersza 19, to zobaczymy, że Jan Chrzciciel od samego początku ma świadomość swojej misji. Wie, że chrzest, który czyni tak naprawdę jest jedynie symbolem – nie daje zbawienia. Potrzeba kogoś większego, kto będzie chrzcił Duchem Świętym. Potrzeba tego, Którego słowa mają moc wypędzać złe duchy. Potrzeba Kogoś mocniejszego. Tym Kimś jest Chrystus – Boży Baranek. Gdy Jezus przybliżył się do Jana, ten od razu wiedział z Kim ma do czynienia. Spróbujmy sobie wyobrazić tłumy okrążające Jana i gdzieś w tłumie Syna Bożego, Który się jeszcze w pełni nie objawił światu jako Ten, Który ma moc z Wysoka. Wreszcie przychodzi ten moment. Pojawia się tak zwyczajnie Ten, Który nie ma początku i końca. Musiało być jednak w Nim coś szczególnego, coś co przykuło uwagę Jana Chrzciciela, co dodało mu pewności, że to oczekiwany Mesjasz.

Obok Chrystusa nie mogę przejść obojętnie. Gdy tylko pojawi się na horyzoncie, moje życie musi się zmienić. To jest chwila, aby się opowiedzieć ZA lub PRZECIW. Albo uznam w Nim Mesjasza, Zbawcę, albo nie.

Gdy uznam w Nim Odkupiciela, nie sposób żebym milczał. Przychodzi czas na danie świadectwa - Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.


Pytanie do mnie: Czy ujrzałem już Jezusa? Czy mogę powiedzieć, że rozpoznałem Go wśród tłumów tego świata? Czy mam chęć poznania Go? Czy starcza mi odwagi, aby głosić Jego naukę, Jego Boską miłość w rodzinie, szkole, pracy, wśród znajomych, którzy może drwią sobie z Boga, albo wręcz nie uznają Jego istnienia?

 
Posłuchaj i zobacz!
Katecheza
Logowanie
Jak często czytasz Pismo Święte?
 
Czytania na dziś

SKYPE

Mój stan

login:  meszaret.pl